Bár nem tombol még a 40 fokos kánikula, azért ebben a hirtelen jött 20-25 fokban is nagyon oda kell már figyelni a megfelelő fényvédelemre, ha napon szeretnénk tartózkodni, leégés és egyéb bőrkárosodás nélkül.
Hiába a sok cikk, a sok elrettentő példa, még mindig észrevehető, hogy nem veszik elég komolyan a naptól való védelmet és csak könnyedén legyintenek rá. Én is szeretek napozni, számomra is szép a barna bőr, de ma már el sem tudnám képzelni, hogy ne kennék fel előtte magas faktorszámú fényvédő krémet vagy ne figyeljek oda a 11-15 óra között tilos szabályra. Most várandósan természetesen még pluszban kerülöm a napot, de reggelente az arcomon fényvédővel kezdek és ha tudom, hogy 10 percnél többet kint tervezek tölteni az udvaron, akkor minden szabadon hagyott bőrfelületemre jöhet a jól bevált naptej. Mert a leégés nem menő, fáj és bizony sok bonyodalmat is okozhat, amit lehet, hogy először észre sem veszünk.
De mit is jelent a faktorszám a krémek tubusán?
"Bőrünk saját védelmi rendszerrel van ellátva, és önmagától is próbál ellenállni a leégésnek. Azonban végesek a tartalékai, így egy átlagos felnőtt 20-25 percet tud eltölteni direkt napfényben leégés nélkül. A fényvédő faktor tulajdonképpen egy arányszám, amely azt adja meg, hogy az adott termék használatával mennyiszer több időt tölthetünk a napon leégés kockázata nélkül, méghozzá ahhoz képest, mintha nem használnánk. A faktorszám és bőrünk leégés-mentesen napon tölthető idejének szorzata lesz az a végső idő, amit a naptej használata mellett pirosodás nélkül bír ki bőrünk. "
Tehát, ha te 5 perc napon tartózkodás után bőrpírt tapasztalsz, akkor egy 10-es faktorszámú naptejjel nagyjából 50 percre növelheted a napon töltött időt anélkül, hogy leégnél.
Normál, hétköznapi használatra elegendő lehet egy 20-30 faktoros naptej, nyaralásra, kirándulni azonban érdemesebb az 50 faktorosat bevetni például egy egész napos városnézős túrához. Hasznos tanács a mindenféle irritáció elkerülése érdekében, hogy parfüm és illatanyagmentes, valamint minél természetesebb összetevőket tartalmazó terméket válasszunk, hogy ha fel is szívódik teljesen (kémiai fényvédők), akkor is a legkevésbé káros anyagok jussanak be a szervezetbe. Ilyen lehet a La Roche-Posay Anthelios XL fényvédő, amely 50 faktoros, a pumpás kiszerelése praktikus és tudjuk jól a márkáról, hogy az egyik legjobb az összetevőket tekintve.
Ez az arcbőr védelmére készült, a teljes test védelmére érdemesebb spray kiszerelésű terméket választani a gyorsabb és könnyebb felvitel érdekében, különösen akkor, ha nincs segítségünk, aki egyenletesen eloszlatná rajtunk a fényvédőt.
Ha mindenképpen olyankor tervezünk napon tartózkodni, amikor a legmagasabb az UV sugárzás, akkor fontos, hogy egy leheletvékony inggel, kendővel is takarjuk magunkat. A kalapot remélem említenem sem kell, amely nem csak az arcunk, hanem a fejünk védelmét is szolgálja a legnagyobb kánikulában. A napszúrás kellemetlen tünetekkel járhat (hányás, hasmenés, ájulás), így okosabban tesszük, ha inkább megelőzzük.
Fontos tudni, hogy ha meg is történt a baj és mégis leégtünk, vannak bizonyos termékek, amelyek enyhítik az égő, viszkető érzést és a pirosságot, valamint segítenek abban, hogy lehetőleg ne kezdjen lehámlani a bőrünk és nézzünk ki úgy, mint egy vedlő kígyó. Én ezeket a krémeket mindig a hűtőben tárolom, kifejezetten akkor, ha nyaralni viszem magammal, mert nagyon jól tud esni a hideg krém a kipirosodott bőrnek. A napozás utáni termékeket két csoportra oszthatjuk: az egyik csapat, amely a barnaságot hivatott megőrizni a bőr megfelelő hidratálásával, a másik pedig, amely tényleg a sérült bőrnek segít, nyugtatja azt és jótékony összetevőivel segíti gyógyulását is. Bár nem vagyok könnyen leégő típus, mindig van mindkét fajta krémből a hűtőben, de a tiszta aloe vera is tökéletes, sőt!
A gyermekek fényvédelme mindig számukra kifejlesztett termékekkel történjen, a 6 hónapnál fiatalabb babákat pedig lehetőleg semmivel ne kenjük, inkább gondoskodjunk a bőrük takarásáról, a kis szervezetüknek ugyanis a leggyengédebb összetevőjű krém is nehéz lehet még a felszívódás során. Helyette takarjuk le a picúrt vékony textilpelenkával és viseljen mindig napkalapot!
Nagyon sokat lehetne még írni erről a témáról, de a legfontosabb, alap ismeretekre igyekeztem szűkíteni a cikket, hogy ne vesszen el az olvasó a túl sok információban, csak megfelelő alapot kapjon a helyes fényvédelemhez.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.